PRADEDI VERSLĄ – ką turi žinoti apie mokesčius?

Dažnai, ypač iš pradedančių verslininkų sulaukiame klausimo – kiek ir kokių mokesčių man reikės mokėti pradėjus dirbti? Gaila, tačiau negalime tiksliai pasakyti. Kai kurie mano, jog tik atsidarius įmonę, reikės mokėti kažkokius mokesčius. Tačiau nebūtinai. Ir ne iš karto!

Pradėkim nuo pradžių: kokie tie mokesčiai? Mokesčių yra dešimtys, tačiau pagrindiniai yra: pelno mokestis, PVM mokestis, GPM ir Sodros mokesčiai.

SODROS mokesčiai. Sumum sumarum nuo darbo užmokesčio SODRAI būtina atseikėti 40,18% (42,18%). Nepriklausomai nuo to ar darbo užmokestis išmokamas ar ne, mokestį reikia mokėti kiekvieną mėnesį  - nuo priskaičiuotos algos.

Galima sakyti jog vienintelis mokestis, kurį būtinai turėsite mokėti, tai SODROS mokestis. Jei turite įdarbinę bent vieną darbuotoją (o juk be darbuotojo neišsiversi) mokėti SODRAI teks.

 

GPM mokestis. Paprastai mokamas nuo darbuotojų darbo užmokesčio. Mokesčio dydis – 15 %. Turi būti sumokamas tuomet, kai išmokamas darbo užmokestis (tą patį mėnesį). Jei darbo užmokestis neišmokamas – mokėti nereikia.

Dar GPM mokamas kai išsimokate dividendus ir už gautas/išmokėtas nuomos ir kitas pajamas. Dydis tas pats - 15 % nuo sumos.

 

Pelno mokestis mokamas tik tuo atveju, jei įmonė uždirbo pelno per metus. Jei neuždirbo arba patyrė nuostolių, tuomet mokėti nereikia. Mokesčio dydis: 0%, 5% arba 15 % nuo pelno.

Naujai įregistruotų smulkiųjų vienetų už pirmąjį mokestinį laikotarpį apskaičiuotas apmokestinamasis pelnas apmokestinamas 0 % pelno mokesčio tarifu . Tarifas taikomas tik tokiam vienetui, kurio dalyvis (-iai) yra fizinis asmuo (fiziniai asmenys), ir tik tuo atveju, kai per tris vienas po kito einančius mokestinius laikotarpius, įskaitant pirmąjį mokestinį laikotarpį: vieneto veikla nėra sustabdoma, vienetas nėra likviduojamas, reorganizuojamas ir vieneto akcijos (dalys, pajai) nėra perleidžiamos naujiems dalyviams;)

5 % moka mažos įmonės: kurių metinė apyvarta neviršija 300 tūkst. Eur.  ir kurių vidutinis darbuotojų skaičius mažesnis nei 10 (yra dar viena papildoma sąlyga, ji  svarbi, tad apie ją – kitą kartą).

Visos kitos  įmonės moka 15 %.

 

PVM mokestis. Tai pagrindinis valstybės pajamų šaltinis – PVM dalis tarp surenkamų mokesčių (išskyrus įmokas Sodrai) sudaro apie pusę visų pajamų. PVM mokesčio dydis – 21 % nuo parduotų prekių ar paslaugų vertės.

Mokamas kas mėnesį, nuo apskaičiuoto pardavimo ir pirkimo PVM skirtumo. T.y. iš pardavimų PVM minusuojamas pirktų prekių ir paslaugų PVM. Nepaisant to susidaro nemažos sumos...

PVM mokėtoju registruotis būtina pasiekus 45 tūkst. Eurų apyvartą per 12 mėnesių arba/ar  įsigijus prekes iš ES virš 14 tūkst. Eurų. Galima registruotis ir savanoriškai,  iš karto pradėjus verslą, bet dabar tai sudėtingiau.

Visi kiti mokesčiai gali priklausyti nuo įmonės veiklos pobūdžio, pinigų išmokėjimo momento, nuo gauto uždarbio, nuo naudojamų automobilių įmonėje, nuosavų ar nuomojamų patalpų ir pan.

Scroll to top